Metamorfoza bohatera literackiego – książki

W jednym z komentarzy, które zamieszczacie pod moimi postami, otrzymałam pytanie o to, jak stworzyć bibliografię do tematu “Metamorfoza bohatera literackiego”.

Postanowiłam odpowiedzieć w oddzielnej notce. Oto i ona.

Jak już pisałam, dobór książek do bibliografii powinien zależeć od tego, jak rozłożymy akcenty w naszej prezentacji. Oznacza to, że najpierw powinniśmy się zastanowić, jakie tematy chcemy omówić, a potem dopiero, tworzyć listę.

Przykładowo, bardzo dobrym przykładem zmiany bohatera są “Cierpienia młodego Wertera”. Werter zmienia się pod wpływem miłości, która ostatecznie “zmusza” go do popełnienia samobójstwa. Można więc mówić o przemianie bohatera pod wpływem miłości działającej destrukcyjnie. Destrukcyjnie miłość (homoseksualna – do Karola, synowska – do matki, religijna – do Boga) działa również na Sebastiana Flyte, bohatera “Powrótu do Brideshead” Evelyna Waugha.

Zapraszam do pooglądania filmu, poniżej zwiastun (2008):

Jakie książki można dobrać do tak postawionego problemu?

Można posłużyć się literaturą romantyczną, taką jak “Giaur” Byrona, albo odnieść się do innych epok. Metamorfoza, która przychodzi mi na myśl, to chociażby przemiany zachodzące w podmiocie lirycznym “Trenów”. Przyczynkiem do zmian jest również miłość – ale do dziecka i cierpienie spowodowane jego śmiercią.

Innym rodzajem przemiany jest przemiana polityczna. Zauważymy ją na przykład w III cz. “Dziadów” Mickiewicza. Metamorfozę przechodzi Gustaw i literalnie zmienia się w Konrada – już nie kochanka, ale bojownika w sprawie narodu. Podobną przemianę przechodzi Kordian. Te wzory odnieść można do współczesności i “Małej Apokalipsy” – jej bohater również podlega metamorfozie.

Pojęcie metamorfozy można łączyć również z inicjacją i motywem drogi. Metamorfozę przechodzi Frodo Baggins (“Władca Pierścieni”). Podróż zmienia również Dantego (“Boska komedia”), Pielgrzyma z “Sonetów krymskich”. Przemianę na naszych oczach (dorastanie) przechodzi również Harry Potter czy Bella ze “Zmierzchu”.

Jak widać, w luźnej notce zaproponowałam przekrój pozycji od klasycznej “Boskiej komedii” aż po współczesne powieści. Dlatego warto pomyśleć nad tym, jak ugryźć temat prezentacji, zanim wpiszemy w bibliografię książki.
Podobne posty