Najczęstsze pytanie na maturze ustnej z polskiego

Komisje egzaminacyjne podczas matury z polskiego są różne. Jednak zadają bardzo podobne pytania. Jak odpowiedzieć na najczęstsze pytanie, które pada podczas matury ustnej z języka polskiego? Chodzi tu o pytanie:

Dlaczego wybrał Pan/i ten temat prezentacji?

Oczywiście, można powiedzieć po prostu: ten temat najbardziej mi się podobał. Jednak to banał. Aby dobrze wypaść, należy zastanowić się wcześniej, dlaczego stworzyliśmy tę a nie inną prezentację maturalną. Jakie odpowiedzi chciałaby usłyszeć komisja na pytanie?

1. Mów z sercem - kiedy opowiadamy o pasji, jesteśmy przekonujący. “Zapalają” nam się oczy, mówimy szybko, emocjonując się, uśmiechamy się. Tak właśnie powinniśmy mówić o prezentacji maturalnej.

2. Mów z głową – musimy konkretnie określić, dlaczego wybraliśmy taki temat prezentacji maturalnej. Musieliśmy się kierować jakimiś przesłankami.

3. Mów o szczegółach – w wypowiedź o tym, dlaczego wybraliśmy ten temat prezentacji można, a nawet warto wtrącić zdanie lub dwa o przygotowaniach, poszukiwaniu informacji, badaniach, które prowadziliśmy.

Przykładowa odpowiedź na pytanie dotyczące wyboru tematu prezentacji:

Długo zastanawiałam się, który temat wybrać. Chciałam, aby prezentacja odzwierciedlała zainteresowania, a również, żeby jej przygotowania były dla mnie kształcące. Dlatego wybrałam temat dotyczący motywu wampira w literaturze pięknej i popularnej. Lubię czytać książki na ten temat, jestem fanką powieści Anne Rice.  Dodatkowo, fascynuje mnie sprawa kultury masowej oraz wysokiej, o której, jak wspomniałam wcześniej, tak ciekawie pisał Miłosz. Przygotowania do prezentacji przebiegały sprawnie, “przekopałam” kilka bibliotek, szukałam materiałów w internecie, korzystałam z pomocy znajomych. Temat prezentacji budził moje zainteresowanie już wcześniej, jednak teraz stał się moją pasją.

Przykładowa niekonwencjonalna odpowiedź na pytanie komisji: Dlaczego wybrał/a Pan/i ten temat?

To nie ja wybrałam temat – to on mnie wybrał. Nie wierzę w przeznaczenie, ale, jak się okazało – przeznaczenie wierzy we mnie. Motyw przeznaczenia nie interesował mnie wcześniej. Postanowiłam, że wybór tematu będzie zupełnie przypadkowy – pomyślałam o jakiejś liczbie – było to 23 – stwierdziłam, że opracuję temat o tym numerze. Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że “trafiłam” na temat “Motyw przeznaczenia”. Jak postanowiłam – tak też zrobiłam. Opracowywanie motywu okazało się pasjonującym zadaniem. Zawsze interesowałam się dramatem antycznym – teraz mogłam o mojej pasji opowiedzieć. Pozwoliłam decydować Fatum i tym razem okazało się przyjazne, a ja zyskałam nową pasję.
Podobne posty

Jakie pytania zadaje komisja? – Matura z języka polskiego

Pytania komisji – prezentacja maturalna

Rola poety i poezji – pytania komisji – matura z polskiego

Pytania jakie zadaje komisja na maturze ustnej z polskiego

Pytania komisji – matura z polskiego – prezentacja maturalna