W ostatnich dniach otrzymuję sporo listów, w których pytacie mnie o poprawki planu ramowego. Dlatego też napiszę o tym jak taki plan powinien wygladać.

Najpierw sprawy ogólne:

- używamy czcionki nie mniejszej niż 10 pt

- podpisujemy się własnoręcznie w prawym dolnym rogu pracy

- plan ramowy z bibliografią powinien mieć 1 stronę A4

- plan trzeba dokładnie sprawdzić – błędy (ortograficzne, stylistyczne, interpunkcyjne) zdyskredytują nas w oczach komisji!!!


- w prezentacji można używać skrótów. Jeśli w planie ramowym zapisujemy tytuł, na przykład “Cierpienia młodego Wertera”, to zajmuje on sporo miejsca. Dlatego warto zapisać skrót: C.M.W. Należy jednak pamiętać, że skrót musi być jednolicie użyty w planie ramowym.

Teraz zajmijmy się konkretami:

1. Idąc od początku, prezentacja maturalna powinna posiadać mocną tezę. Teza ta nie może być równoważnikiem zdania, ponieważ musi być mocna i jasno stwierdzona. Dlatego też musimy zapisać tezę do pracy maturalnej jako zdanie!!!

2. Wnioski, a nie wniosek do prezentacji maturalnej!!! Jeden wniosek to zbyt mało, na 15 minut mówienia. Dlatego w prezentacji maturalnej powinno ich być co najmniej 2-3.

3. Trzeba pamiętać, że plan ramowy to nasza “podkładka”, coś dzięki czemu nie potkniemy się podczas egzaminu. Dlatego też stwórzmy go dla siebie, a nie dla komisji!!

4. Konspekt musimy oddać najpóźniej tydzień przed egzaminem!!! Przygotujmy go wcześniej, żeby nie musieć później dla prezentacji maturalnej poświęcić nieprzespanych nocy z kubkiem kawy i nerwami sięgającymi zenitu.
Podobne posty

Jak napisać plan ramowy lektury? – “Księga dżungli”