Podsumowanie prezentacji maturalnej to najważniejsza część całej pracy.Takie zakończenie nie powinno trwać więcej, niż 4 minuty. Jako, że cała prezentacja trwa zaledwie 15 minut, to idealne zakończenie powinno się zmieścić w 3 minutach. Nie jest łatwo w tak krótkim czasie zebrać wszystko, o czym mówiliśmy. Dlatego nasze podsumowanie powinno być bardzo przemyślane i dobrze zorganizowane.

Przede wszystkim, trzeba zebrać wcześniej postawione tezy, wysunąć wnioski. Wnioski, które stworzymy powinny wypływać z tego, o czym mówimy wcześniej. Nie mogą być chaotyczne czy przegadane. Chodzi o to, aby komisja zapamiętała prezentację z jej najlepszej strony.

Warto też pomyśleć o tym, żeby samo zakończenie pracy może być stylistycznym “fajerwerkiem”. Chodzi o to, aby użyć ciekawej metafory, zadać pytanie retoryczne, odnieść to, o czym mówiliśmy do życia, szkoły, itd. Taki zabieg pomoże nam “zabłysnąć” i zostać zapamiętanymi. Będzie to świadectwem tego, że nie tylko nauczyliśmy się prezentacji na pamięć, ale również zbadaliśmy dokładnie temat, przemyśleliśmy go, przeanalizowaliśmy jego meandry.
Podobne posty

Jak napisać monolog? – wejść w rolę i poczuć emocje

Zmaganie się z wrogiem jako motyw literacki…

Jak pisać? – ROZPRAWKA

Dialog – jak pisać?

Jak stworzyć komiks?