Bardzo wielu z was pyta mnie o lekturę pt.: “Opowieści z Narnii”. Zazwyczaj w listach pojawiają się pytania o napisanie dalszych losów dzieci, opisu postaci z książki czy dopisanie dalszej części historii, jeśli nie miałaby ona się potoczyć tą drogą, którą się potoczyła. Faktycznie, “Opowieści z Narnii” to wspaniała książka, pełna przygód, rozwijających wyobraźnię.  W waszych listach, często pojawia się również kwestia Czarownicy, zła, które sobą reprezentuje. Dziś otrzymałam list z pytaniem o to, dlaczego Czarownica nie chce obchodzić Gwiazdki i zakazała wstępu do Narnii Świętemu Mikołajowi. Odpowiedziałam następująco.

Gwiazdka wprowadza specjalną atmosferę. Kojarzy się z Bożym Narodzeniem, czasem, w którym ludzie obdarzają się wzajemnie miłością i szacunkiem. To też czas wielkiej radości. Czarownica to osoba, która rządzi Narnią w okrutny sposób. Może to robić tylko wtedy, jeśli w sercach mieszkańców krainy panuje strach, zimno i chłód. Dlatego właśnie w Narni panuje wieczna zima. Kiedy Aslan przybywa do krainy, ona stopniowo zaczyna rozmarzać, zaczyna się wiosna.

Kolejny z moich korespondentów pytał o to, jakie znaczenie dla historii dzieci miały prezenty, które ofiarował im Święty Mikołaj. Odpowiedziałam:

Prezenty, które otrzymały dzieci, pomogły im w późniejszej walce z Czarownicą. Gdyby nie magiczny napar, który otrzymała Łucja, wielu bohaterów bitwy nie przeżyłoby walki. Broń, którą otrzymały dzieci, dała im też siłę, pozwoliła myśleć o tym, że są w stanie walczyć.  Piotr, Zuzanna i Łucja zaczynają wierzyć w swoje możliwości.
Podobne posty